- Hvem skaper rovdyrhat?

Asbjørn Jørstad fra Lierfoss er sterkt uenig i RB-redaksjonssjef Lars Liers uttalelser om at Aurskog-Høland er i ferd med å få et betydelig negativt stempel som en ekstremistkommune i rovviltforvaltningen.

Publisert 04.02.2004 kl 15:13 Oppdatert 04.02.2004 kl 15:13

Tips en venn på e-post:

...
Lars Lier

(Aurskog) - Jeg registrerer at RB-redaktøren i et intervju med Indre hevder at Aurskog-Høland er i ferd med å få et betydelig problem og en dårlig image ovenfor resten av landet når det gjelder rovviltforvaltning, og at dette blant annet skyldes en håndfull ekstremister og grunneiere. Personlig mener jeg at Lier også bør titte litt på sine egen avis og se hvordan de bidrar til å skape denne imagen, sier Jørstad. Han mener at avisen selv har vært med å heise hatstemning mot bygdefolket i kjølvannet av ulvepåkjørselen på Søndre Mangen for to uker siden.

- Sprer løgner

- Avisen tro til med store overskrifter om at ulven var meid med fullt overlegg etter at bilføreren først hadde forsert ei veisperring. Med dette som bakgrunn er det ikke vanskelig å forstå at det blir leserreaksjoner, sier Jørstad. Han viser til at etterforskningen i ettertid ikke har gitt grunnlag for noen tiltale for bevisst påkjørsel av ulven.

- Også den angivelige veisperringen har smuldret bort, uten at dette er dementert.

- Hvem er kildene bak disse påstandene som senere viser seg å være grunnløse? Slik jeg ser det synes jeg at avisen rett og slett har spredd løgn.

Jørstad avviser også Liers uttalelser om at en håndfull ulvemotstandere og grunneiere har hovedansvaret for å svartmale kommunen som ekstremt rovdyrfiendtlig.

- Det er en bred skepsis mot rovviltforvaltningen, men det er ikke det samme som at hele kommunen er en gjeng ekstremister.

- Men ropes det ikke litt for mye ulv generelt i kommunen?

- Det har jeg intet grunnlag for å si noe om. Men jeg skulle gjerne vite på hvilken bakgrunn Lars Lier kan hevde både at kommunen har et negativt stempel som rovviltkommune og at det kun er en håndfull ulvemotstandere og grunneiere som skriker høyt som står bak dette stempelet. Har avisen noen galluptall? Har den spurt bygdefolket om deres mening? Eller er dette rett og slett synsing?

Tidligere Indre-redaktør Per Erik Nilssen mener Lier ikke følger med i timen når han hevder at ekstremistene dominerer debatten.

- For noen år siden var det 800-900 mennesker tilstede under et ulvemøte på Setskog. Alle er vel ikke ekstremister? spør Nilssen som har fulgt ulvedebatten en årrekke.

- Lier må regne med at hoveddebatten i Aurskog-Høland er annerledes enn i andre kommuner uten å komme med negative slengbemerkninger. Vi holder kjeft om andre store debatter på Romerike, sier Nilssen.

Han mener også at Indre Akershus Blad speiler ulvdebatten på en god måte.

- Flest leserinnlegg er fra ulvemotstandere. Det er et barometer for innbyggernes standpunkt.

Mest lest nå

...

– Tør vi dette da, mamma?

Andemor med åtte små unger med farlig ferd over fylkesvei. Les mer

...

Storsmuglere tatt

Hadde med seg 37.800 sigaretter, 340 liter brennevin og 3.231 liter øl. Les mer

...

Ikke fornøyd med tilbudet

– Kostnadene mine vil øke mer i år enn statens tilbud for økt inntekt på 13.000 kroner, sier bonde Finn Ove Enderud. Les mer

Moped stjålet i dag

Stjålet fra Bjørkelangen videregående skole. Les mer


Tips oss

Telefon: 63 85 48 00
Skjema: Tipsskjema
E-post: redaksjon@iablad.no

Kontakt oss

Telefon: 63 85 48 00
Besøksadresse: Gågata
Bjørkelangen
Postadresse: Postboks 68,
1941 Bjørkelangen

Annonser

Telefon: 63 85 48 11
E-post: annonse@iablad.no
Skjema: Rubrikkannonse
Telefax: 63 85 55 90

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Arne Henrik Vestreng

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.