Satser på polske bussjåfører

Bergen: 11 polakker skal dekke det skrikende behovet etter bussjåfører i Stavanger. Men først må de bestå norskeksamen.

Publisert 26.01.2007 kl 07:21 Oppdatert 26.01.2007 kl 07:21

Tips en venn på e-post:

...
Katarina Winiarska studerer hardt for tiden. Klarer hun norskeksamen i påsken, får hun jobb som bussjåfør i Norge. Foto: Privat/ANB

– Vi hadde en rekrutteringskampanje i Polen som vi fikk vannvittig god respons på. Av de mange søkerne, ble 11 valgt ut. De er nå i Norge og har i øyeblikket et intensivt norskkurs. Til påske skal de ha eksamen, og består de den, får de jobb som bussjåfører, forteller Birger Fjelde i Fleksi Norge AS til Bergensavisen.

Han har gjennomført rekrutteringskampanjen på oppdrag fra Veolia Transport.

Må lære norsk

Polakkene lever som studenter i de tre månedene frem til eksamen. De får dekket dagpenger, kost og losji.

– De er garantert fast jobb om de klarer eksamen, så de legger ned en voldsom innsats i dette, forklarer Fjelde.

Polakkene går inn på vanlig tariff, og de vil få samme lønn alle andre bussjåfører.

I Bergen mangler Tide Buss 60 bussjåfører, og nå oppfordres de som er igjen til å nekte overtid. Det kan bety innstilte ruter.

Kaare Enæs, markeds- og infosjef i Tide Buss, sier selskapet jobber voldsomt med å rekruttere nye sjåfører. Men til Polen har de foreløpig ikke sett.

– Nei, polske sjåfører har vi aldri diskutert som en løsning. Men det er klart vi vil se hva som gjøres andre steder i landet, og kanskje vi kan hente noen tips på den måten, sier Enæs.

I Polen har Fleksi Norge AS opprettet seg en database på 50 sjåfører. Ifølge Birger Fjelde skal de klare å skaffe dyktige sjåfører også til Bergen, dersom Tide Buss skulle ønske det.

Vil ha kvinner

I sine bestrebelser på å rekruttere nye sjåfører, både på heltid og deltid, har Tide Buss i tillegg til vanlige annonser benyttet seg av plakater i og på egne busser. Tekt-TV og internett brukes også.

– Dessuten deltar vi gjerne på jobbmesser og stiller også opp andre steder der vi treffer jobbsøkere. Vi ønsker særlig å øke andelen kvinner i sjåføryrket, og kan være behjelpelig med å anskaffe førerkort for buss for dem som ikke har det, sier Enæs. (ANB)

Mest lest nå

...

– Tør vi dette da, mamma?

Andemor med åtte små unger med farlig ferd over fylkesvei. Les mer

...

Storsmuglere tatt

Hadde med seg 37.800 sigaretter, 340 liter brennevin og 3.231 liter øl. Les mer

...

Ikke fornøyd med tilbudet

– Kostnadene mine vil øke mer i år enn statens tilbud for økt inntekt på 13.000 kroner, sier bonde Finn Ove Enderud. Les mer

Moped stjålet i dag

Stjålet fra Bjørkelangen videregående skole. Les mer


Tips oss

Telefon: 63 85 48 00
Skjema: Tipsskjema
E-post: redaksjon@iablad.no

Kontakt oss

Telefon: 63 85 48 00
Besøksadresse: Gågata
Bjørkelangen
Postadresse: Postboks 68,
1941 Bjørkelangen

Annonser

Telefon: 63 85 48 11
E-post: annonse@iablad.no
Skjema: Rubrikkannonse
Telefax: 63 85 55 90

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Arne Henrik Vestreng

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.